Skip to main content

Narzędzia AI, które potrzebujesz używać, żeby Twój blog wygrał w SEO.

Przedstawiam tutaj proces, który udowodnił swoją rentowność przy współpracy z firmami z branży IT & Software (n=23, 2023 rok).

1. Piszesz artykuł – przy wykorzystaniu Writesonic i Ubersuggest

SEO – Writesonic

Writesonic to narzędzie wykorzystujące ChatGPT 4 do generowania tekstów na: blogi, strony docelowe, newslettery i wiele innych.

Dzięki niemu można szybko tworzyć treści oparte na sztucznej inteligencji, zoptymalizowane pod kątem SEO.

Więcej informacji na temat Writesonic można znaleźć tutaj: Writesonic

Cena Writesonic: Dostępne plany płatne od $12,67 na miesiąc.

Najlepsze dla: Tworzenia treści na blogi.

Przykładowy proces napisania artykułu zgodnego z SEO za pomocą Writesonic:

1 krok. Research — robisz trzy rzeczy równolegle:

  • Przeglądasz UberSuggest (59zł miesięcznie), żeby dowiedzieć się, na jakie słowa kluczowe najlepiej napisać artykuł dla Twojej strony.

SEO Ubersuggest - digital marketing

  • Sprawdzasz na UberSuggest, które słowa kluczowe mają ile wyszukiwań miesięcznie (Volumen) i jak bardzo trudno się na nie pozycjonować (SD — search difficulty).

SEO Ubersuggest

  • Znajdujesz bardzo dobrze napisany artykuł w internecie. Generalnie kierujesz się kryteriami:
    • Czy artykuł realnie rozwiązuje problem odbiorcy? Szczególnie ten opisany w tytule.
    • Czy ma aktualną wiedzę opartą na doświadczeniu, a nie przedstawia suche definicje i teorię? Najlepsze artykuły to takie, których nie może napisać sztuczna inteligencja. Czyli tam, gdzie realnie, ktoś opisuje, co robi, albo co zrobił.

2 krok. Pisanie — konfigurujesz Writesonic pod SEO

Uzupełniasz takie dane jak:

  • Źródłowy artykuł/y, z którego oprogramowanie ma korzystać (możesz podać link albo .pdf)
  • Temat
  • Styl narracji
  • Oraz dodajesz komendę, która określa, czego oczekujesz od napisanej treści.

Przykładowa komenda do napisania artykułu na bloga, którą można dodać do opcji “Autor artykułów 5.0”:

Jesteś właścicielem agencji marketingowej i piszesz artykuł dla innego właściciela, więc trzymasz się tylko najważniejszych faktów. Piszesz artykuł w formie instrukcji. Najdłuższe akapity mają trzy zdania. Nie opisujesz rzeczy oczywistych dla profesjonalistów. Napisz artykuł na co najmniej 8000 słów. Na początku artykułu dodaj spis treści, na końcu zamiast podsumowania: “kluczowe przemyślenia” w punktach. Dodaj do niego wyniki badań naukowych z google scholar po 2019 roku. Podawaj dużo liczb i danych. Podawaj bardzo dużo wyników badań, najlepiej wartości procentowe. Wykorzystaj tylko treść wyników badań naukowych i treść ze źródłowych artykułów. Dodaj link, w którym można skontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się więcej: https://0101marketing.com/kontakt/

2. Optymalizujesz artykuł pod SEO — przy wykorzystaniu YoastSEO

YoastSEO to dodatek do WordPress, który sprawdza, czy artykuł jest napisany zgodnie z zasadami SEO pod słowo kluczowe które, pod które chciałbyś się pozycjonować.

W czasie rzeczywistym odpowiada na pytanie co powinieneś poprawić.

Yoast SEO

3. Spędzasz dodatkowy dzień, na poprawianiu, uzupełnianiu, aktualizowaniu, aby poprawić SEO

Pięć lat temu pisanie zajmowało najwięcej czasu. Dzisiaj research i poprawianie to 90% pracy.

Im lepszy artykuł, tym większy czas spędzony na stronie — który oznacza, że odpowiada na słowo kluczowe i Google pozycjonuje go wyżej.

Każdy artykuł odświeżamy na podstawie analizowanych efektów pozycjonowania w Google Search Console. Jeżeli znajdziemy informację, że artykuł pozycjonuje się na dane słowo kluczowe, wrzucamy go dodatkowo do artykułu, optymalizujemy pod SEO… Google “lubi”, jak artykuły się poprawia.

Dodatkowo — jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zapoznać się z dodatkowym artykułem na ten temat, który w rozszerzony sposób opisuje jak napisać artykuł, tym razem przy użycia narzędzia Semrush.

Wojciech Idzikowski

17+ lat doświadczenia biznesowego — tyle czasu zajęło mi zdefiniowanie najlepszych praktyk w marketingu. Ponad 150 rozwiązań IT — z moją pomocą zostały z powodzeniem wprowadzone na rynek. 5+ lat pracowałem jako Chief Marketing Officer w różnych firmach IT, realizowałem działania marketingowe w 64 krajach dla 5 mln użytkowników. 14+ lat pracy na Uczelni — obecnie zajmuję stanowisko Adiunkta, jestem również wykładowcą w programie MBA oraz prowadzę badania naukowe wspólnie z profesorem Uniwersytetu w Shippensburgu (USA). 34+ publikacje naukowe i rozprawa doktorska z zakresu marketingu. Uważam siebie za osobę, która najlepiej radzi sobie z danymi. Dlatego digital marketing jest obszarem, w którym czuję się najlepiej. Na podstawie wyników potrafię określić, które działania sprawdzają się najlepiej, które są najbardziej rentowne.