Skip to main content

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Content marketing w branży IT – jakie korzyści płyną z wdrożenia działań content marketingowych?
 • W jakim celu firmy z sektora technologicznego dostarczają content potencjalnym klientom?
 • W jaki sposób content marketing realizuje koncepcję komunikacji marki?
 • Do kogo i jak kierować tworzone treści?

Jakie korzyści branży IT daje content marketing?

Content marketing buduje zaufanie firm IT

Jak wynika z corocznego badania poziomu zaufania na świecie — Edelman Trust Barometer — w 2021 roku sektor prywatny cieszył się 61% zaufaniem badanych, pozostawiając w tyle instytucje takie jak rząd, media czy NGOs. Oznacza to, że aby wykorzystać potencjał tkwiący w nastrojach konsumentów, firmy powinny umacniać relacje z klientem, zdobywając ich lojalność.

Temu wyzwaniu sprostać można właśnie poprzez dostarczanie wartościowych treści, które pozwalają edukować odbiorców, zarówno w temacie prowadzonej przez firmę działalności, jak i trendów czy aktualnej sytuacji na rynku (np. poprzez przeprowadzanie i publikację badań, analiz i raportów).

Unikalna i praktyczna treść pomaga wzmacniać zaufanie potencjalnych klientów oraz buduje wizerunek marki jako eksperta w swojej dziedzinie.

 

Content marketing łączy firmę IT z grupą docelową i informuje o wartościach

Niezależnie od branży, w ramach której dokonywany jest zakup produktów czy usług, klienci kierują się emocjami. Poza czynnikami takimi jak cena czy jakość, zarówno za wyborem ulubionego sklepu spożywczego, jak i dostawcy oprogramowania, stoją niedające się zmierzyć i jednoznacznie uchwycić pobudki pozornie irracjonalne.

Przedstawiciel sklepu internetowego, który planuje dostosować swoją działalność do aplikacji mobilnej, chce rozumieć, na czym polega oferowane przez Ciebie rozwiązanie i być pewnym, że stos technologiczny, który za tym stoi, jest mu faktycznie niezbędny.

W tym celu, przed podjęciem rozmów biznesowych, sprawdzi, czy na Twojej stronie www albo kanałach Social Media, znajdzie przykłady podobnych wdrożeń. Tym samym pozna również historie Twoich klientów. Dla niego aplikacja mobilna to nie jest kolejne oprogramowanie działające na przenośnych urządzeniach, ale rozwój firmy, droga do awansu, zwiększenie pozytywnego Customer Experience czy powiększenie grona klientów poprzez realizację strategii omnichannelowej.

Treści pozwalają pokazać, że Twoja firma zna i rozumie potrzeby oraz wartości klientów i dokłada niezbędnych starań, aby wdrażać je w życie.

 

Content marketing czyni firmę IT zapamiętywalną

Wartościowe treści przedstawione w ciekawy i łatwo przyswajalny sposób sprawiają, że marka zapada w pamięć, a klienci chcą wejść z nią w interakcję i być z nią utożsamiani.

Im więcej pożytecznego contentu produkujesz i rozpowszechniasz za pośrednictwem różnych kanałów, tym więcej ludzi dowie się o tym, czym się zajmujesz i stanie się Twoimi regularnymi odwiedzającymi.

Istnieje bardzo duża szansa, że kiedy w ich biznesie pojawi się zapotrzebowanie na nowe rozwiązania technologiczne, w pierwszej kolejności pomyślą właśnie o Twojej firmie, z którą już się utożsamiają i której ufają.

 

Komunikacja marki poprzez treść

Wszystkie przytoczone powyżej korzyści płynące z implementacji planu contentowego do całościowej strategii marketingowej, sprawiają, że treść staje się doskonałym narzędziem do realizacji koncepcji komunikacyjnej marki. Składają się na nie trzy strategiczne elementy: 

 • USP – (od ang. unique selling proposition) to unikalna cecha oferty, która czyni ją wyjątkową i atrakcyjną na tle rozwiązań konkurencji. Aby ją wyeksponować, dostarczane przez Ciebie treści powinny przekazywać najważniejsze dla potencjalnych klientów informacje, które będą zwięzłe zrozumiałe i zapadające w pamięć. 
 • UA – (od ang. unfair advantage) to posiadana przez firmę umiejętność lub cecha organizacji, która sprawia, że wygrywa ona z konkurencją. Twoja „nieuczciwa przewaga” może opierać się na przykład na posiadaniu w zespole najwybitniejszych ekspertów lub wdrażaniu rozwiązań znanych tylko na rynkach zagranicznych. Ważne, był to wyróżnik, który nie jest łatwy do skopiowania i powielenia przez Twoich rynkowych rywali. Co więcej, UA może poprzez dostarczone rozwiązanie stać się cechą także Twojego klienta (np. innowacyjne oprogramowanie). 
 • RTB – (od ang. reason to believe). Potencjalni klienci nie mają żadnego powodu, by wierzyć Ci na słowo. Dbając o swój biznes, będą szukać dowodów na to, że potrafisz zaproponować i stworzyć idealne dla nich rozwiązania, które w mierzalny sposób przełożą się na zysk i rozwój ich firm. To, co pomoże ich przekonać to realne historie marek, które z powodzeniem skorzystały z Twoich usług, osiągając pożądane i obiecane cele. 

Przykładem treści, która z powodzeniem komunikuje odbiorcom wymienione wyżej elementy, jest case study. Prezentacja zakończonego sukcesem projektu realizowanego dla znanych i szanowanych firm pozwala w zwięzły i przejrzysty sposób udowodnić profesjonalizm i kompetencje. Studium przypadku sprawia także, że zawiłe rozwiązania i działania technologiczne, dla osób spoza branży IT zyskują praktyczny wymiar, stając się bardziej zrozumiałe. 

 

Dystrybucja treści

Wszystkie treści — artykuły, badania, raporty, e-booki, white-papers, webinary czy case studies — powinny być tworzone z myślą o Twoim kliencie docelowym. Na podstawie analizy wygenerowanych przez Twoją firmę leadów czy dotychczasowych klientów stwórz tzw. persony, do których będziesz kierował przekaz. W tym celu odpowiedz sobie na pytania: 

 • Jakie są ich problemy? 
 • Jak możesz im pomóc? 
 • W jakim celu odbiorcy sięgają po tworzony przez Ciebie content? 
 • Jaką wartość wykraczającą poza ich produkty i usługi możesz im zaoferować?

Kolejnym krokiem jest dostarczenie treści do zdefiniowanej grupy docelowej tak, by jej przedstawiciele mogli na nie trafić przy minimalnym nakładzie sił. Docieraj do odbiorców wszelkimi możliwymi kanałami, np. poprzez newsletter, posty organiczne czy targetowane kampanie. Ważne, aby dostarczać content, który będzie z nimi rezonować.

Jak wynika z opublikowanego w 2013 roku przez Content Marketing Institute raportu „B2B Software Content Marketing: 2013 Benchmarks, Budgets, and Trends – North America” 99% osób zajmujących się promowaniem działania firm softwarowych w Ameryce Północnej korzysta z content marketingu. Z uwagi na zintensyfikowaną przez padnemię transformację cyfrową, trendy związane z digitalową komunikacją z klientami wciąż przybierają na sile. Wdrażanie strategii treści jest więc niezbędną do utrzymania konkurencyjności firmy praktyką. 

Sprawdź również naszą publikację, która pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie, czy content marketing w Twojej firmie IT – z naciskiem na oferowanie produktów SaaS jest wystarczająco dobry:

Czy content marketing w Twojej firmie SaaS jest wystarczająco dobry?

Wojciech Idzikowski

17+ lat doświadczenia biznesowego — tyle czasu zajęło mi zdefiniowanie najlepszych praktyk w marketingu. Ponad 150 rozwiązań IT — z moją pomocą zostały z powodzeniem wprowadzone na rynek. 5+ lat pracowałem jako Chief Marketing Officer w różnych firmach IT, realizowałem działania marketingowe w 64 krajach dla 5 mln użytkowników. 14+ lat pracy na Uczelni — obecnie zajmuję stanowisko Adiunkta, jestem również wykładowcą w programie MBA oraz prowadzę badania naukowe wspólnie z profesorem Uniwersytetu w Shippensburgu (USA). 34+ publikacje naukowe i rozprawa doktorska z zakresu marketingu. Uważam siebie za osobę, która najlepiej radzi sobie z danymi. Dlatego digital marketing jest obszarem, w którym czuję się najlepiej. Na podstawie wyników potrafię określić, które działania sprawdzają się najlepiej, które są najbardziej rentowne.