Skip to main content

E-mail marketing pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do docelowych odbiorców i skonwertowania ich na płacących klientów dla firm SaaS.

 

Jest to również jeden z najbardziej przystępnych cenowo i jeden z lepszych kanałów marketingowych do skalowania biznesu.

 

Co najlepsze, nie jest to chwilowy trend marketingowy, który przeminie. Ludzie otrzymują i czytają e-maile każdego dnia.

 

Jeśli posiadasz produkt SaaS lub prowadzisz inny rodzaj działalności, która oferuje produkty, e-mail marketing może być niezwykle skutecznym sposobem na zwiększenie sprzedaży, zyskanie potencjalnych klientów i użytkowników.

 

Faktem jest, że branża jest nasycona tzw. marketingowym bałaganem, ale e-mail marketing nadal generuje najwyższy zwrot z inwestycji ze wszystkich strategii marketingowych B2B. 

 

Średnio firmy mogą zarobić 44 USD za każdego dolara wydanego na e-mail marketing.

 

Sprawdź poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się, jak możesz wykorzystać e-mail marketing dla swojego produktu SaaS.

 

Email marketing SaaS

Podczas gdy inne kanały, takie jak media społecznościowe i płatne reklamy, zyskały na znaczeniu i niezwykłe popularności, e-mail marketing pozostaje potężnym sposobem budowania i angażowania odbiorców.

 

Duża w tym zasługa skali: jak wspomniałem powyżej, e-mail jest czymś, z czego ludzie korzystają każdego dnia. 

 

To nie jest kanał, z którego ludzie po prostu zrezygnują, zmęczą się nim lub go wyłączą.

 

Poza tym stosunkowo łatwo śledzi się skuteczność e-mailowych kampanii marketingowych w porównaniu z innymi kanałami. Ułatwia to określenie, co działa, a co nie, oraz wprowadzanie niezbędnych zmian.


Zdefiniuj cele e-mail marketingu

Zanim zaczniesz pisać pojedynczy e-mail, ważne jest zdefiniowanie celu marketingu e-mailowego.

  • Co chcesz osiągnąć dzięki kampaniom e-mailowym?
  • Jaki jest cel Twojego e-mail marketingu?

Oprócz zachęcania ludzi do zapisania się na Twoją listę mailingową istnieje kilka podstawowych celów, dla których większość firm wykorzystuje e-mail marketing. Obejmują one zwiększanie sprzedaży, uzyskanie większej liczby potencjalnych klientów i adekwatnego wzrostu ruchu w Twojej witrynie, a także zwiększenie punktów styku z marką.

 

Możesz na przykład wykorzystać swoje wiadomości e-mail, aby zachęcić obecnych klientów do większych zakupów czy polecić nowe produkty lub usługi swojej, już istniejącej, bazie klientów.

 

Możesz także użyć e-mail, aby zdobyć nowych klientów, promując swoje usługi wśród osób, które obecnie nie korzystają z Twojego produktu.


Automatyzacja e-mail marketingu dla produktu SaaS

Automatyzacja e-mail marketingu to seria spersonalizowanych wiadomości do klienta. Ważnym elementem tego procesu jest to, że każdy e-mail powinien być dostosowany do etapu lejka sprzedażowego, na którym znajduje się klient.

 

Według badania SmarterHQ automatyczne wiadomości e-mail generują o 70,5% wyższy współczynnik open-rate i o 152% wyższy współczynnik klikalności, niż standardowe wiadomości marketingowe.

 

Korzysci marketing automation


Jak zachęcić ludzi do zapisania się do newslettera?

Jednym z głównych celów każdej e-mailowej kampanii marketingowej jest skłonienie większej liczby osób do zapisania się do newslettera.

 

Większość usług e-mail marketingu daje możliwość umieszczenia przycisku wezwania do działania (CTA) na stronie głównej lub w kampaniach e-mailowych.

 

To właśnie wezwanie do działania może zachęcić czytelników do zapisania się na listę mailingową, co jest podstawowym sposobem na jej rozwój.

 

W zależności od usługi marketingu e-mailowego istnieje kilka różnych rodzajów call-to-action, których możesz użyć. Button proszący czytelników o „Zapisanie się na naszą listę mailingową” to stosunkowo standardowe CTA. 

 

Dobrym sposobem jest podzielenie się wartościowym, stosunkowo dużym materiałem w ramach za pozostawienie e-mail i możliwość dalszej komunikacji. Mam tu na myśli lead magnety: raporty branżowe, white-papers, e-booki, itp.


Jakiego rodzaju e-maile należy wysyłać?

Rodzaje e-maili, które wysyłasz do kontaktów ze swojej listy mailingowej, zależą od wielu czynników, w tym celów biznesowych i problemów klientów.

 

Należy jednak pamiętać, że na swoją listę mailingową należy wysyłać tylko te e-maile, które są istotne i wartościowe dla subskrybentów.

 

W końcu Twoi subskrybenci zarejestrowali się, aby być w kontakcie z Twoją firmą ze względu na poczucie, że masz im coś wartościowego do przekazania.

 

Jeśli Twoje treści nie są wartościowe, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kontakty dołączą do Twojej listy mailingowej.

 

Istnieje wiele różnych typów e-maili, które możesz wysłać na swoją listę mailingową, w zależności od celów biznesowych.

  • Jeśli próbujesz promować nowy produkt lub usługę, możesz wysłać wiadomość e-mail „Wprowadzenie nowego produktu”, aby poinformować subskrybentów o wprowadzeniu go na rynek i zachęcić ich do jego zakupu.
  • Jeśli chcesz podziękować subskrybentom za ich działalność, możesz wysłać e-mail z podziękowaniem, aby wyrazić wdzięczność za wsparcie.
  • Możesz także wysyłać do swoich subskrybentów e-maile „Top 10”, aby dzielić się spostrzeżeniami lub wskazówkami na odpowiedni temat, lub wysyłać e-maile „Jak to zrobić”, które przeprowadzają subskrybentów przez określone zadanie lub proces.

Podsumowanie

E-mail to jeden z najlepszych kanałów do skalowania biznesu, co oznacza, że jest potencjalnie niezwykle cenny dla Twojej firmy.

 

Jeśli chcesz budować i rozwijać swój biznes SaaS, musisz wykorzystać moc e-mail marketingu. Aby w pełni wykorzystać e-mail marketing, musisz zrozumieć swoją grupę odbiorców, ich problemy i na jakim etapie lejka sprzedażowego się znajdują.

 

Musisz także wyznaczyć cel dla poszczególnych grup odbiorców i przesuwanie ich w dół lejka, aż do momentu kiedy staną się klientami.

Krystian Żygało

8+ lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami, w tym od 4+ lat na stanowisku CEO w 0101marketing: Agencja Digital Marketingu. 34+ firmy z branży IT & Software skorzystały z mojej pomocy przy tworzeniu oferty i otrzymały zwrot z inwestycji. Specjalizuję się w zarządzaniu projektami marketingowymi dla firm IT & Software.