Jeżeli zastanawiasz się nad tym jak napisać artykuł, który osiągnął by dobre wyniki SEO i generowałby sprzedaż – to generalna zasada brzmi: należy to robić w sposób od początku do końca przemyślany. Zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami klientów. Liczy się jakość, a nie ilość.
Google w ostatnim czasie zmienił zasady pozycjonowania SEO, dlatego też artykuły, które nie są ciekawe (nie czytają się) przez odbiorców zostały zdegradowane na sam dół wyszukiwań. Oprócz oczywistego wskaźnika: ilość wyświetleń,kluczowy stał się wskaźnik: czas spędzony na stronie. Oznacza to, że jeszcze do niedawna realizowane strategie, pisania jak największej ilości artykułów (niekoniecznie dobrej treści) już się nie sprawdzą. Nie trzeba mieć 200 artykułów na blogu, wystarczy kilkadziesiąt, ale takich, które się czytają.
Poniżej przedstawiam wybrane zasady, które mogą przyczynić się do tworzenia lepszego SEO i sprzedaży. Prezentuję szczególnie te, które zastosowałem dla swojej firmy (i moich klientów) i które się sprawdziły.
Artykuł skierowany jest do Dyrektorów Działów marketingu, copy-writerów i wszystkich, którzy są odpowiedzialni za realizację działań content marketingowych w organizacjach.
1. Przygotowanie do pisania [ Jak napisać artykuł? ]
Zdefiniuj słowa kluczowe [ Jak napisać artykuł? – Organic research ]
Opis – Organic research
- Polega na analizie słów kluczowych, które wyszukiwane są w przeglądarce Google. Informacje, które się na tym etapie uzyskuje to:
- ile osób wyszukuje dane słowo kluczowe w miesiącu,
- jaki jest wskaźnik trudności słowa kluczowego (Keyword Difficulty),
- jaka jest konkurencja w tym obszarze wyszukiwań (jak wygląda SERP – czyli po wpisaniu słowa kluczowego, które strony wyświetlają się jako pierwsze. Często nie można tego sprawdzić samemu, przez wzgląd na historię wyszukiwań i lokalizację (szczególnie jak chcemy pozycjonować się np. w Stanach Zjednoczonych, nie możemy sprawdzić tego samemu, potrzebujemy dodatkowych narzędzi)).
- Jeżeli chodzi o zakup płatnych kampanii (Google Ads, reklamy typu PPC, Pay Per Click – płatność za kliknięcie), to możesz w przeciągu 10 minut wybrać słowa kluczowe, które po wyszukaniu w przeglądarce będą kierowały na Twoją stronę internetową. Następnie w ciągu 5 minut zmienić zdanie i wybrać inne. Działania SEO, przynoszą rezultaty po 3 miesiącach lub nawet po pół roku. Należy bardzo dobrze wybrać po jakich słowach kluczowych, jacy klienci mają trafić na stronę, co mają dzięki udostępnionej na niej wiedzy uzyskać i dzięki temu dokonać zakupu. W tym celu dobrze jest też zdefiniować model biznesowy, czytaj więcej na ten temat tutaj: Jak wprowadzić nowy produkt na rynek?
Narzędzia
- kwfinder.com lub SemRush – Organic Research.
Na tej podstawie dowiedziałem się, że:
- słowo kluczowe: “jak napisać artykuł” posiada KD (Keyword Difficulty) równą 15. Jest stosunkowo łatwe do wypozycjonowania. I nie ma sensu zamieniać je na inne z listy, ma dużą ilość wyszukiwań.
- Przeanalizowałem też Google SERP. Dzięki temu wiem, jakie jest oczekiwane Domain Authority (Autorytet Domeny), żeby znaleźć się w pierwszej piątce i jaka będzie spodziewana liczba wejść na stronę dzięki tej publikacji.
Zdefiniuj strukturę contentu [Piramida Contentowa]
Opis – struktura contentu
- Struktura contentu może być przygotowana w postaci piramidy. Przykładem firmy, która tworzy w ten sposób strategię content marketingową jest: Atlassian. Publikuje wartościową treść, która budzi zainteresowanie klientów (white paper, e-book itp.). Następnie dodaje posty (krótkie informacje), które zwracają uwagę odbiorców na docelowe treści. Są to efektowne obrazki, ciekawe nagłówki, lub krótkie felietony itp.
- Na samej górze piramidy znajdują się najbardziej obszerne – wartościowe merytorycznie opracowania. Czyli artykuły ekspertów, prezentacje wyników badań, instrukcje działań. To ten content ma zatrzymać użytkownika na dłużej i podnosić wskaźnik: “czas spędzony na stronie”. Tutaj dostarczana jest wartościowa wiedza, która ma skłonić klientów do zakupu.
- Następnie w obszarze budowania zainteresowania publikuje się posty. Bardzo dużą ilość postów, które zwrócą na siebie uwagę. Tutaj należy użyć wyobraźni, żeby przyciągnąć uwagę odbiorcy – szczególnie tego z social media. W natłoku informacji, należy napisać taki post/dodać takie zdjęcie lub wideo, które by zatrzymało daną osobę i sprawiło, że kliknie on w link. Najlepiej sprawdzają się posty [moje autorskie spostrzeżenia]:
- nawiązujące do bieżących wydarzeń,
- zawierające humor,
- cytaty,
- opisujące znaną osobę lub miejsce,
- bezpośrednio dotyczące odbiorcy i rozwiązujące jego problem.
Zdefiniuj Customer Journey
Opis – Customer Journey
- Customer Journey – czyli ścieżka klienta, jaką pokonuje on od pierwszego kontaktu z reklamą, aż do momentu zakupu. To graf przedstawiający co dokładnie buduje jego zainteresowanie, później pożądanie i składnia do zakupu (czyt. tutaj)
- Zadanie to łączy się z tworzeniem struktury content marketingu. Tylko dokładnie opisuje wszystkie etapy i źródła z których przychodzą klienci. Jest to szczególnie ważne, przy późniejszym obliczaniu, czy dane działanie (pisanie artykułów udostępnianie treści w danym obszarze tematycznym), jest rentowne, czy nie. Więcej o tym piszę tutaj: Jak podnieść szybkość działań marketingu w 2019
2. Zaprojektuj strukturę artykułu [ Jak napisać artykuł? ]
Bardzo ważne jest, aby artykuł miał przemyślaną strukturę. Publikacje pisanie spontaniczne bez przygotowania spójności wywodu, w większości przypadków, kończą się brakiem zainteresowania odbiorców.
Oczywiście zawsze, plan struktury artykułu, różni się od tego co uzyskuje się na końcu.
Zacznij od przeanalizowania tego co czyta się najlepiej u Ciebie na blogu [ Jak napisać artykuł? – Content Audit ]
Opis
- Takie wskaźniki jak: ilość wyświetleń artykułu, czas spędzony na jego czytaniu, ilość udostępnień w social media i inne. Są wartościową informacją o tym, co jest interesujące dla Twoich odbiorców. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski o tym jak pisać artykuły. Także w zakresie ich formy: Czy artykuły lifestylowe lepiej sprzedają się od innych.
Narzędzie – SemRush: Content Audit
- Tutaj można wykorzystać SemRush, lub WP Google Analytics.
Przeanalizuj co czyta się najlepiej w internecie [ Jak napisać artykuł? – Topic Research ]
Opis
- Narzędzie SemRush, pozwala na przeanalizowanie tytułów z danego bloku tematycznego. Moim zdaniem, to jedna z najbardziej przydatnych funkcjonalności przy tym zadaniu. Dzięki niemu dowiemy się, na przykład do którego artykułu opublikowanego w internecie prowadzi najwięcej linków zewnętrznych, lub na który artykuł najczęściej trafiają internauci.
Narzędzie – SemRush: Topic Research
Użyj aplikacji, która oceni Twój tekst w zakresie przygotowania SEO [ Jak napisać artykuł? – SEO Writing Assistant ]
Opis
- Pisanie artykułów zgodnie z zasadami SEO, mogło być kiedyś trudne. Dzisiaj dokonuje się to w sposób automatyczny dzięki narzędziom, które: liczą ilość wykorzystania danego słowa kluczowego w tekście, podpowiadają dodatkowe, sprawdzają czy na pewno w tytule i w pierwszym akapicie słowo kluczowe się znajduje itp.
- Pisanie zgodnie z zasadami SEO wymaga używania odpowiedniej ilości słów kluczowych w treści. Dlatego też, w tym artykule (który właśnie czytasz) tak często pojawiają się słowa kluczowe w nagłówkach poszczególnych akapitów. Co dla odbiorcy nie zaciemnia odbioru treści, a dla robota Google stanowi jasną instrukcję o czym ten tekst jest.
Narzędzie – SemRush: SEO Writing Assistant
Śledź posty i artykuły konkurencji [ Jak napisać artykuł? – Post Tracking ]
Opis
- Zdobycie wiedzy o tym co czytają osoby z Twojego segmentu klientów, odbywa się na podstawie publikowanych przez Ciebie treści, ale też istnieje możliwość monitorowania artykułów i postów Twojej konkurencji. Na zasadzie analogii można wnioskować o tym, jaka powinna być stworzona struktura artykułu, który planujesz napisać. Szczególnie w zakresie tytułów artykułów, przyciągających uwagę.
Narzędzia: SemRush: Post Tracking
3. Promuj artykuł [Jak się piszę artykuł w SEO?]
Promocja artykułu przy użyciu: Social media [Social media poster], PPC Ads i Organic Search
- Warto tutaj też działać zgodnie z przygotowanym planem, na przykład:
- Artykuł publikowany jest na blogu, w tym samym dniu udostępniany jest we wszystkich kanałach social media.
- W tym samym czasie do grupy wybranych osób (z firmy i nie tylko) wysyłana jest prośba o polubienie lub udostępnienie treści u siebie.
- Tydzień później (po zaindeksowaniu tej treści przez robota Google), artykuł zamieszczany jest w LinkedIn Pulse w formacie 1:1.
- Jeżeli ilość wyświetleń artykułu i czas jego czytania jest zadowalający – a my oceniamy jego strukturę i treść jako: dobrą, rozpoczyna się promocja płatna. Najlepiej ją prowadzić dla artykułu zamieszczonego na blogu, żeby podnieść ilość wyświetleń strony i średniego czasu spędzonego na stronie. Przy zakupie kampani PPC (Pay Per Click), dobrą praktyką jest wykorzystywanie tag’ów (przy użyciu Google Tag Manager). Pozwalają one określić, przy wydaniu jakiej ilości pieniędzy, pojawił się dodatni zwrot z inwestycji. Na przykład na reklamę na FB przeznaczyliśmy 1000zł, z czego po przeczytaniu artykułu 20 osób wypełniło formularz kontaktowy. Zwrot z inwestycji pojawił się ponieważ jeden z nich zamówił nasz produkt i zarobiliśmy na tym 2000zł.
- Następnie analizujemy czy artykuł pojawił się w wynikach wyszukiwania organicznego dzięki Google Search Console. Możemy wykorzystać tutaj funkcjonalność: “Performance”, pokazuje nam po takich słowach kluczowych artykuł został wyszukany. A my zmieniamy treść artykułu, dopisując te słowa kluczowe do jego treści, aby polepszyć pozycję w wskazanych wyszukiwaniach.
Narzędzia: SemRush: Social Media Poster, Google Tag Manager (Google Ads, Facebook Ads i inne), Google Search Console, DataBox