Skip to main content

Call to action (CTA) to pojęcie wykorzystywane w marketingu, które dosłownie oznacza „wezwanie do działania”. Jego celem jest skłonienie użytkownika do określonego działania, np. wysłanie formularza, pobranie aplikacji czy zarejestrowanie konta.

Facebook to jedna z najbardziej wpływowych platform społecznościowych, która oferuje unikatowe możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Aby wykorzystać ten potencjał, kluczowe jest zrozumienie, jak efektywnie tworzyć i implementować CTA, które skłonią odbiorców do konkretnych działań, przynosząc wymierne korzyści Twojemu biznesowi.

 

 

1. CTA – rodzaje przycisków na stronie głównej fanpage

Zanim zaczniemy, zastanów się które CTA będą dla ciebie najlepsze. Przycisk widoczny jest po wejściu na profil. Pomyśl, jakie działanie i dlaczego chciałbyś, żeby odwiedzający twoją stronę wykonał? Czego potrzebuje i dlaczego wszedł akurat na twoją stronę?

 

 

 

 

Facebook oferuje nam różne możliwości:

Wśród nich znalazły się m.in. „Zarezerwuj teraz”, „Zarejestruj się”, „Pobierz” czy „Więcej informacji”. W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa, właściciele mogą wybrać opcje dostosowane do ich branży – np. w turystyce doskonale sprawdzi się pierwsza możliwość, a w przypadku sklepów online dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie pod reklamą przycisku „Przejdź do sklepu”.

 

 

2. CTA – jak wykorzystać przy tworzeniu posta?

 

Nie ważne jakim biznesem się zajmujesz, możesz wykorzystać CTA do zwiększenia zaangażowania na swoim profilu. Wykorzystuj do tego prostą formę pytań – czy chciałbyś uzyskać dostęp do arkusza Excel który zawiera 50 ćwiczeń na silne nogi? Udostępnij ten post i zostaw komentarz a odezwę się do ciebie! To spowoduje, że twój post trafi do dużej liczby osób (pamiętaj, że Facebook ma bilion aktywnych użytkowników miesięcznie, a każde udostępnienie trafia na ekran przynajmniej kilkudziesięciu nowych osób, które jeszcze prawdopodobnie Ciebie nie znają).

 

Pamiętaj tylko, żeby korzystać z tej formy w sposób wysublimowany – zbyt częsty spowoduje, że zmniejszy się liczba zaangażowania.

 

3. Zasady skutecznego CTA

Efektywne CTA to strategiczny element, który wymaga przemyślanej konstrukcji i wdrożenia. Te 3 zasady sprawią, że zwiększy się zaangażowanie klienta na stronie:

 

1. Sygnał musi być jasny i konkretny

Twoje CTA powinno być proste, bezpośrednie i łatwe do zrozumienia. Unikaj niejednoznaczności i upewnij się, że odbiorcy dokładnie wiedzą, co się stanie po kliknięciu.

2. Co odbiorca z tego będzie miał?

Podkreśl korzyści, jakie użytkownik uzyska po kliknięciu w CTA. Ludzie są bardziej skłonni do działania, gdy rozumieją, co zyskają, na przykład “Zdobądź bezpłatny e-book” czy “Dołącz do ekskluzywnego klubu”.

3. Wykorzystaj emocje

Skuteczne call-to-action rezonują z odbiorcą emocjonalnie, angażują wyobraźnię, wywołują pragnienie działania. Użyj szczegółów i emocji, budzących ciekawość, np. “Odkryj teraz”,”Dołącz do wyjątkowej społeczności” by nadać poczucie ekskluzywności.

 

3. Podsumowanie

CTA to element, którego nie może zabraknąć w strategii marketingowej na Facebooku. To przepis na zwiększenie zaangażowania użytkowników i generowanie konwersji. Dobranie odpowiedniego CTA, który jest spersonalizowany pod kątem specyfiki branży, okazuje się być wręcz kluczowe w kontekście interakcji, które nawiązujemy na fanpage’u.

Wykorzystanie CTA w postach, poprzez proste formy pytań czy zachęt, przekształca pasywnych obserwatorów w aktywnych uczestników Twojej społeczności.

Mikołaj Bubin

Młody entuzjasta IT. Moja pasja do sportu przekłada się na zaangażowanie i ambicję w każdym projekcie, w który się angażuję. Moja praca to połączenie analitycznego myślenia z kreatywnością.