Skip to main content

Digital marketing stał się kluczowym elementem strategii marketingowych firm dążących do zwiększenia sprzedaży i budowania relacji z klientami. Skuteczne wykorzystanie różnych kanałów może znacząco przyczynić się do wzrostu wskaźników konwersji, czyli procentowej liczby użytkowników, którzy wykonali pożądaną akcję, np. zakup produktu lub wypełnienie formularza.

 

Według danych Statista globalny rynek digital marketingu osiągnął wartość 568,4 miliardów dolarów w 2023 roku i oczekuje się, że będzie on nadal rosnąć w kolejnych latach.

W Polsce digital marketing odpowiada za 23,3% wydatków na reklamę (dane IAB Polska), co świadczy o jego rosnącej popularności wśród firm.

 

Znajomość i zrozumienie ROAS pozwala na głębszą analizę, jak wydatki na reklamę przekładają się na przychody, a także które kanały marketingowe są warte inwestowania. 

 

Digital marketing a przyszłość

 

Według Gartnera Inc. w ciągu najbliższych lat gwałtowny wzrost interakcji cyfrowych między kupującymi a dostawcami przełamie tradycyjne modele sprzedaży. Z badań Gartnera Future of Sales wynika, że do 2025 roku 80% interakcji handlowych B2B pomiędzy dostawcami a kupującymi będzie odbywało się w kanałach cyfrowych.


Współczesny digital marketing obejmuje wiele strategii i narzędzi, które mogą skierowane do konkretnych grup docelowych. Content marketing, SEO, landing page czy reklama PPC ułatwiają tworzenie i realizację określonych strategii, które zwiększają widoczność marki online i poprawiają wskaźniki konwersji.

 

Według MarketingSherpa firmy, które stosują te strategie, generują o 80% więcej konwersji niż te, które stosują tylko jedną z nich.

 

Znaczenie wskaźników konwersji

 

Wskaźniki konwersji są kluczowym wskaźnikiem sukcesu w kampanii digital marketingu, mierząc procent użytkowników, którzy wykonali określone działania (zakup produktu, zapisanie się na newsletter itd.). Wysokie wskaźniki oznaczają, że strategie marketingowe są skuteczne i docierają do określonej grupy odbiorców. 

 

Analiza wskaźników wskazuje również wiele cennych wskazówek na temat preferencji i zachowań użytkowników. Według badań branżowych średni wskaźnik konwersji wynosi około 1-2%, ale dzięki skutecznemu digital marketingowi można ta liczby poprawić.

 

Kanały marketingowe

 

To miejsca, w których reklamujemy swój produkt — profil na Instagramie, Google Ads, LinkedIn Ads itd.

 

Strategia ROAS w mierzeniu sukcesu kampanii digital marketingu

 

ROAS, czyli z angielskiego Return on Ads Spend. Jej koncepcja opiera się na pomiarze zwrotu inwestycji w reklamę dla poszczególnych kanałów marketingowych. Jeżeli inwestujesz w reklamę na Instagramie 1000 zł miesięcznie, a Twój przychód wynosi 5000 zł, ROAS wynosi 5, co oznacza, że na każdą wydaną złotówkę zarabiasz 5 złotych. 

 

Strategia ROAS polega na mierzeniu zwrotów z inwestycji  w reklamę dla poszczególnych kanałów marketingowych, czyli na podjęciu próby prognozowania opłacalności inwestycji w każdym z nich.

 

Na poniższej grafice widzisz, jak w prosty sposób przedstawić rezultaty strategii ROAS. Dzięki takim danym możliwe będzie podjęcie decyzji o kontynuowaniu lub zaprzestaniu inwestycji w wybrany kanał marketingowy.

 

Kanały marketingowe, dla których zwrot kosztów wynosi 1 lub więcej, są warte dalszego inwestowania i to z ich pomocą można skalować biznes. Te, których ROAS nie osiąga poziomu 1, przynoszą straty, więc kontynuowanie w nie inwestycji nie ma sensu (chyba że wspierają pozostałe kanały).

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o strategii ROAS i jak możesz przenieść ją do swojej firmy — wejdź na www.0101marketing.com i pobierz darmowy e-book!

 

Wykorzystanie strategii ROAS

 

Strategia ROAS najlepiej sprawdza się w przypadku:

 

 

Firm, które w ostatnich latach prowadziły działalność, wykorzystując tylko jeden kanał pozyskiwania klientów, a w związku ze zmianą sytuacji rynkowej, poszukują nowych możliwości sprzedaży.

 

Firm, które chcą się rozwijać i/lub wprowadzić nowy produkt na rynek.

 

Branż, gdzie większość promocji odbywa się w Internecie np. IT, Software & Tech.

 

Podsumowanie

 

Digital marketing stał się fundamentem skutecznych strategii marketingowych dla firm dążących do zwiększenia sprzedaży i budowania trwałych relacji z klientami. Zastosowanie różnorodnych narzędzi i kanałów umożliwia skierowanie działań do precyzyjnie określonych grup docelowych. 

 

Rozumienie i wykorzystanie ROAS, czyli zwrotu z inwestycji reklamowej, pozwala na głębszą analizę skuteczności poszczególnych kanałów marketingowych oraz optymalizację budżetu reklamowego.

Mikołaj Bubin

Młody entuzjasta IT. Moja pasja do sportu przekłada się na zaangażowanie i ambicję w każdym projekcie, w który się angażuję. Moja praca to połączenie analitycznego myślenia z kreatywnością.