Skip to main content

Aktualnie LinkedIn jest najpopularniejszą platformą do generowania leadów sprzedażowych B2B i pozyskiwania klientów.

LinkedIn ma 810 milionów zarejestrowanych użytkowników z 200 krajów, w tym 61 milionów to osoby o wysokim wpływie na decyzje podejmowane w firmie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się: 

 • Czy warto inwestować czas w LinkedIn?
 • Co publikować, aby przyciągnąć klientów dla firmy IT & Software? 
 • Jak pozyskiwać kontakty? 

Dlaczego warto używać LinkedIn do pozyskiwania klientów IT & Software?

Przewagą LinkedIn nad pozostałymi mediami społecznościowymi jest jego biznesowy zakres. LinkedIn to przede wszystkim merytoryczna wymiana zdań, dzielenie się wiedzą i biznesowa pomoc innym. Business Insider intelligence’s Digital Trust wskazujące LinkedIn, jako najbardziej zaufane medium społecznościowe w ostatnich latach (2017 – 2020). Badania pokazują, że kupujący w firmach B2B uważają treści za kluczowy czynnik decyzyjny. 62% kupujących wybiera produkt lub usługę, ponieważ mają łatwy dostęp do treści, które ułatwiają sprzedaż rozwiązania w ich firmie. 

 

75% nabywców B2B i kadry kierowniczej z poziomu C-level, korzysta z mediów społecznościowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

 

LinkedIn zajmuje 5 miejsce w rankingu stron o największym ruchu. 

 

46% ruchu społecznościowego na stronach firmowych pochodzi z LinkedIn.

 

Według CMI najskuteczniejsze niepłatne platformy społecznościowe B2B to LinkedIn, Facebook, Instagram i YouTube.

 

Co publikować, aby przyciągnąć klientów w branży IT & Software? 

Podstawowym celem publikacji na LinkedIn jest budowanie zaufania poprzez dzielenie się treściami, które pomagają w pozycjonowaniu się jako ekspert w branży. LinkeIn ułatwia budowanie relacji z potencjalnymi klientami, które ostatecznie prowadzą do sprzedaży.

Publikowanie swoich opinii, spostrzeżeń, wiedzy na tematy związane z branżą sprawia, że Ty i Twoja firma jesteście bardziej wiarygodni dla obecnych i przyszłych klientów. Kluczem jest dawanie wartości innym. Na LinkedIn chodzi głównie o wartość zawodową (biznesową). 

Na LinkedIn sprawdzają się następujące rodzaje treści: 

 • Posty typu „jak to zrobić?”
 • Wywiady/podcasty 
 • Trendy branżowe
 • Aktualizacje produktów

Potencjalni klienci w branży B2B bardzo mocno selekcjonują dostawców swoich usług. Wybierają tych, w których wiedzą mogą zaufać. Publikacja wartościowych treści pokazuje, że jesteś aktywnym uczestnikiem życia swojej branży, dzięki czemu możesz otrzymywać więcej zapytań od potencjalnych klientów, łatwiej nawiązać Ci z nimi kontakt czy uzyskać odpowiedź na wysłaną wiadomość.

 

Klienci są skłonni zapłacić 13,57x więcej za usługi osób, których uważają za ekspertów.

 

Jak pozyskiwać kontakty?

LinkedIn umożliwia poszukiwanie kontaktów na kilka sposobów. 

 1. Advanced Serach: możliwość szukania po nazwie stanowiska, nazwie lub wielkości firmy, miejscowości, branży.
 2. Sales Navigator: pozwala na bardziej precyzyjne wyszukiwanie kontaktów, zawiera większą liczbę filtrów, pomaga w budowaniu i kwalifikowaniu potencjalnych klientów.  
 3. Grupy branżowe: obecność w grupie pozwala na wysyłanie wiadomości do jej członków bez konieczności dodawania ich do sieci kontaktów.
 4. Expandi – narzędzie do automatyzacji działań na LinkedIn – dowiedz się więcej

Następnym kluczowym krokiem jest wysłanie pierwszej wiadomości. Ważne, aby pierwsza wiadomość nie była nachalna. Zgodnie z zasadą: najpierw daj wartość, potem zaproponuj współpracę, usługę lub produkt. Idealnym rozwiązaniem będzie podzielenie się wiedzą w formie linku do artykułu lub filmu. 

“Dzień dobry {imię},

na początku chcę podziękować za przyjęcie mnie do sieci kontaktów. Widziałem, że zajmujesz się automatyką przemysłową. Na profilu chętnie dziele się wiedzą na ten temat. Ostatnio nagrałem podcast, który myślę, że może Cię zainteresować. 

[LINK] 

Pozdrawiam, 

Marcin” 

 

Podsumowanie

Pozyskiwanie klientów jest istotne dla każdego biznesu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiednich kanałów marketingowych, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.

Zgodnie z naszymi doświadczeniami LinkedIn jest najlepszą platformą do pozyskiwania klientów IT&Software. Biorąc pod uwagę dane dotyczące LinkedIn, potencjał tej platformy jest ogromny.

Zbudowanie silnej i zaangażowanej grupy odbiorców na LinkedIn pomaga wyróżnić się na tle konkurencji.

Patrycja Kaczor

Pomagam klientom z branż: IT, Software, Tech, skalować ich biznesy dzięki digital marketingowi. Obecnie współpracuję z czterema firmami, gdzie całościowo odpowiadam za procesy marketingowe. Kieruję się w mojej pracy takimi wartościami jak: transparentność, pragmatyzm i podejmowanie skutecznych decyzji na podstawie danych.