Skip to main content

Jeśli odpowiedziałeś: „content marketing w naszej firmie jest znakomity” – moje gratulacje, Twoja firma prawdopodobnie wygrywa na rynkach.

 

Jeśli jednak odpowiedziałeś przecząco lub nie wiesz, jak określić, czy jest dobrze, zapoznaj się z poniższymi statystykami (dane z zenpost.com):

 • Najszybciej rozwijające się firmy SaaS notują średnio 1700 wizyt na stronie każdego miesiąca,
 • 98% najlepiej prosperujących firm SaaS posiada blog na swojej stronie,
 • Wysokiej jakości content marketing może wygenerować ROI na poziomie 448%, a dla firm SaaS nawet więcej,
 • Firmy SaaS wydają od 342 000 do 1 080 000 USD rocznie (lub więcej) na content marketing.

Jak widać – content marketing w firmach, które oferują rozwiązania SaaS to absolutna podstawa i must-have, jeżeli chcesz, aby digital marketing działał i generował leady, a w późniejszym etapie klientów.

Content Marketing jest potężnym narzędziem do generowania leadów dla produktów w modelu SaaS

Dobrze wdrożona strategia content marketingu pozwala potencjalnym klientom zrozumieć Twój produkt lub usługę bez bezpośredniego komunikatu „sprzedaję”.

 

Ponadto konwertuje wysokiej jakości ruch na leady.

Branża SaaS – Typy leadów

Istnieją trzy rodzaje leadów:

 • zimny – nie wiem, czy czegoś potrzebuję,
 • ciepły – mam problem, ale nie wiem, co z nim zrobić,
 • gorący – kto może rozwiązać mój problem?

Większość firm skupia się tylko na „gorących leadach” – najbardziej zaangażowanym potencjalnym kliencie, który potrzebuje konkretnego rozwiązania i szuka go w internecie.

 

Ogromne budżety są wydawane na kampanie PPC, aby zdobyć gorącego leada. Ze względu na konkurencyjność w tym obszarze Cost-Per-Lead jest wysoki, a pozyskiwanie klientów nie zawsze jest opłacalne (ROAS <1). Nawet w LTV. I to nie zawsze działa.

 

Dlatego warto zejść z poziomu i zacząć walczyć o zimne i ciepłe leady. Buduj świadomość, ponieważ model SaaS wymaga ośmiu punktów styku z marką, aby zamknąć sprzedaż.

Jak często powinienem publikować treści w ramach strategii content marketingowej?

Wróćmy ponownie do danych.

Content marketing SaaS

Według danych z badania HubSpot: firmy, które publikowały 4 lub więcej postów na blogu tygodniowo, otrzymywały 3,5 razy większy ruch w porównaniu do firm, które blogowały rzadziej niż raz w tygodniu.

Gdzie mam rozpowszechniać treści?

Istnieją trzy główne kanały dystrybucji treści:

 

Własne kanały

Kanały, które posiadasz, to te, które należą do Ciebie lub Twojej firmy. Wyróżniamy tutaj: blog na stronie internetowej, e-booki, lead magnety, podcasty na Spotify, Apple Podcasts, listy mailingowe, media społecznościowe: LinkedIn, Facebook itp.

 

Nabyte i udostępnione kanały

Kanały te są własnością stron trzecich, takich jak np. zaprzyjaźnione blogi, strony z newsami branżowymi, a nawet strony z opiniami i recenzjami. Publikowanie na tych stronach jest bezpłatne, ale treść nie będzie już należeć do Ciebie. 

 

Płatne kanały

Możesz użyć np. Google Ads do promowania treści w strategii long-tail (long-tail keywords mają mniejszą konkurencję niż short-tail keywords, wyższy współczynnik klikalności (CTR), niższy koszt kliknięcia (CPC), a do tego long-tail keywords są bardziej szczegółowe i odbiorcy otrzymują treść na dokładne zapytanie (od 3 do 5 słów w ramach long-tail keywords).

Skąd mam wiedzieć, że moja strategia SaaS content marketing działa?

Głównym celem content marketingu, poza generowaniem ruchu i budowaniem świadomości, jest oczywiście pozyskiwanie leadów i zamiana ich w płacących klientów.

 

Jak zweryfikować skuteczność content marketingu?

 

Wdrożyć i poprawnie skonfigurować narzędzia analityczne.

SaaS Content marketing

Google Analytics 4 – raporty o źródłach ruchu, zachowaniach odbiorców i realizacji celów na stronie.

Google Search Console – szczegółowe informacje o ruchu pochodzącym z wyszukiwarki Google (słowa kluczowe, CTR, pozycja w Google dla określonych stron i słów kluczowych itp.).

Google Tag Manager – zdefiniowanie konkretnych zdarzeń na stronie, eksport do GA4 i ustawienie jako cel.

Jakie cele wyznaczać i mierzyć w ramach strategii SaaS content marketing?

 • Generowanie leadów: realizacja celów i współczynnik konwersji celu,
 • Sprzedaż: transakcje, czas do zakupu i konwersje wspomagane,
 • Wypełnione i przesłane formularze na stronie produktu,
 • Subskrypcje bloga / newslettera.

Dlaczego trudno obliczyć zwrot z inwestycji w content marketing? I jak sobie z tym poradzić?

W przypadku content marketingu określenie ROI jest trudniejsze w porównaniu np. z kampaniami PPC takimi jak Google Ads czy LinkedIn Ads.

 

W przypadku PPC widzimy w danym okresie, ile wydaliśmy i ile leadów, konwersji i celów osiągnęliśmy na stronie. Po wstrzymaniu kampanii te liczby się nie zmienią.

 

W przypadku content marketingu koszt poniesiony raz (stworzenie publikacji, dystrybucja itp.) może generować leady przez okres 6 miesięcy, rok, a nawet dłużej.

 

Zebranie próbki danych, reprezentatywnej dla skuteczności marketingu treści, zajmuje trochę czasu. Pomyśl o tym tak: tygodniowe dane dotyczące Twoich wyników w ramach content marketingu prawdopodobnie będą wyglądać zupełnie inaczej niż dane z kilku miesięcy.

 

Musisz określić, w jaki sposób śledzone wskaźniki przekładają się na zwrot z inwestycji. Na przykład, ile odsłon strony potrzeba do wygenerowania potencjalnego klienta? Ile leadów potrzeba do sprzedaży? Jaka jest wartość sprzedaży w ramach konwersji z content marketing?

Content marketing SaaS

Obliczenie wydatków na content marketing nie jest tak trudne, jak wskazanie przychodów z treści.

Dlatego pokażę ci, jak obliczyć przychód.

 

Przykład:

 • Odwiedzający: 14 000
 • Współczynnik konwersji leadów od odwiedzających: 3%
 • Leady: 420 (14 000 x 3%)
 • Współczynnik konwersji sprzedaży z leadów: 5%
 • Sprzedaż: 21 (4200 x 5%)
 • Średnia cena sprzedaży: 400 USD
 • Przychód: 8 400 USD

Jeśli wydatki na marketing treści wynoszą 2000 USD, zwrot z inwestycji w marketing treści = 320% (3,2). Jeśli ROI z content marketingu w Twojej firmie SaaS wynosi >1, to po prostu się opłaca.

Kluczowe wnioski – dobrze rozwinięta strategia content marketingowa = więcej leadów = większy dochód

 • Content marketing kosztuje o 62% mniej, niż tradycyjny marketing, a generuje około 3 razy więcej leadów,
 • Twórz i publikuj co najmniej 11 treści miesięcznie,
 • Wykorzystaj dostępne kanały dystrybucji,
 • Wdrażaj narzędzia analityczne i mierz zwrot z inwestycji. Otrzymasz informacje, co się sprawdza, co wymaga poprawy, a z czego zrezygnować.

Sprawdź również nasze publikacje dla produktów SaaS:

 

Krystian Żygało

8+ lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami, w tym od 4+ lat na stanowisku CEO w 0101marketing: Agencja Digital Marketingu. 34+ firmy z branży IT & Software skorzystały z mojej pomocy przy tworzeniu oferty i otrzymały zwrot z inwestycji. Specjalizuję się w zarządzaniu projektami marketingowymi dla firm IT & Software.