Skip to main content

Digital marketing dla SaaS to zacięty i niezywkle wymagający wyścig. Bez odpowiednich strategii i technik łatwo zostać w tyle za konkurencją.

 

Jeśli masz trudności ze zwiększeniem ruchu na Twojej stronie produktu SaaS lub zbyt mało osób pobiera software, lub po prostu nie osiągasz rentowności na produkcie, być może nadszedł czas, aby wykazać się kreatywnością w zakresie strategii digital maketingowej.

  • Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele skutecznych sposobów na poprawę widoczności w sieci.
  • Zła wiadomość jest taka, że ​​musisz zacząć inwestować czas i zasoby finanowe w opracowanie naprawdę skutecznej strategii digital marketingowej, która będzie działać dla Twojej firmy i produktu SaaS.

Czytaj dalej, aby sprawdzić szczegółowe informacje na temat tego, co musisz wiedzieć o marketingu cyfrowym oferując SaaS.

Podczas gdy Ty możesz spędzać dużo czasu w swoim biurze nad rozwijaniem produktu, Twoi potencjalni klienci spędzają go przy swoich komputerach, urządzeniach mobilnych i tabletach i tylko tam mogą dowiedzięć się o Twoim rozwiązaniu.

 

Musisz być obecny tam, gdzie oni — dlatego digital marketing jest tak ważny dla SaaS. Tylko w ten sposób możesz dotrzeć do docelowych klientów i zacząć budować z nimi relacje.

 

Jeśli lepiej poznasz swoich odbiorców i docelowych klientów, możesz stworzyć dla nich odpowiednie produkty, usługi, komunikaty marketingowe i wybrać najlepsze kanały marketingowe.

 

Możesz także lepiej zrozumieć, jaki problem dla nich rozwiązujesz i dlaczego powinni wybrać właśnie Twój produkt. Twój SaaS potrzebuje silnej strategii marketingowej. 

 

Buduj swoją reputację online, prowadzić ukierunkowany ruch z wyszukiwarek do Twojej witryny i zachęcaj do zapisania się na bezpłatny okres próbny Twojego oprogramowania.

 

Ułatwi Ci to powiększanie bazy klientów, zwiększanie przychodów i ostatecznie osiągnięcie celów wzrostu, które wyznaczyłeś dla swojej firmy

 

Digital marketing naprawdę możę być przystępny cenowo / kosztowo..

 

Dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć już od 0 PLN. Jeśli masz ograniczony budżet, określ priorytetowe kanały, które zapewniają największy zwrot z inwestycji.

 

Marketing cyfrowy to jedna z najlepszych długoterminowych inwestycji, jakie możesz poczynić w swojej firmie SaaS.

 

8 kroków do wdrożenia skutecznej strategii marketingu cyfrowego dla firm SaaS

 

Jeśli chcesz zobaczyć realne wyniki swoich działań w zakresie marketingu cyfrowego, musisz stworzyć szczegółową strategię. Jest to najbardziej istotna część każdego planu marketingowego startupu SaaS.

 

Dobrze przemyślana strategia marketingu cyfrowego pomoże Ci zidentyfikować odpowiednie kanały cyfrowe, na których należy się skoncentrować, optymalne sposoby korzystania z tych kanałów oraz ilość czasu, którą musisz poświęcić na te działania.

Zastosuj się do tych 8 kroków, aby wdrożyć skuteczną strategię marketingu cyfrowego dla firm SaaS:

 

1. Stwórz szczegółowy plan marketingowy

 

Zanim będziesz mógł wdrożyć strategię marketingu cyfrowego, musisz najpierw stworzyć szczegółowy plan marketingowy.

 

Plan marketingowy pomoże Ci zidentyfikować problemy, z którymi borykają się Twoi potencjalni klienci, grupę docelową, język i ton, których powinieneś używać w swoich komunikatach marketingowych oraz konkurencję.

 

Przykładowo, możesz użyć Lean Business Model Canvas – narzędzia używanego do dokumentowania i mapowania kluczowych cech, funkcji i propozycji wartości produktu.

Lean Business Model Canvas Digital Marketing for SaaS

Lean Business Model Canvas może być używany zarówno przez menedżerów produktu, jak i interesariuszy biznesowych w celu poprawy komunikacji o produkcie.

 

Istnieją różne sposoby tworzenia Lean Business Model Canvas. Jednym z nich jest rozpoczęcie od istniejącego szkieletu lub prototypu, a następnie dodawanie nowych opcji i funkcjonalności.

 

Innym sposobem jest rozpoczęcie od zera i wizualizacja, jak produkt będzie działał od pierwszego dnia.

 

Głównym celem Lean Business Model Canvas jest komunikacja podstawowych cech produktu w odniesieniu do propozycji jego wartości. Mając to na uwadze, stwórz harmonogram i pytania do burzy mózgów, aby lepiej zrozumieć potrzeby i motywacje docelowych klientów.

 

Po opracowaniu planu marketingowego będziesz w stanie lepiej zrozumieć, na których kanałach marketingowych (cyfrowych) należy się skoncentrować i jakie są właściwe sposoby ich wykorzystania.


2. Stwórz strategię dla Twojego cyfrowego marketingu

 

Po utworzeniu szczegółowego planu marketingowego możesz przejść do tworzenia strategii dla Twojego cyfrowego marketingu.

 

Strategia cyfrowego marketingu pomoże Ci wybrać najlepsze kanały, zdecydować, jak i kiedy korzystać z tych kanałów oraz stworzyć harmonogram działań marketingowych.

 

Zacznij od przeglądu najpopularniejszych kanałów marketingowych, aby zobaczyć, które z nich będą najbardziej sensowne dla Twojego startupu SaaS.

 

Następnie zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać każdy kanał, aby dotrzeć do docelowych klientów, zwiększyć ruch w witrynie i ukierunkować potencjalnych klientów tak, aby kupowali od Ciebie więcej.


3. Stwórz szczegółowy plan i harmonogram marketingu cyfrowego

 

Po zidentyfikowaniu kanałów marketingowych, na których chcesz się skoncentrować, możesz stworzyć szczegółowy plan i harmonogram marketingu cyfrowego dla swojej firmy SaaS.

 

Twój plan powinien zawierać konkretne cele, które chcesz osiągnąć, wskaźniki, które chcesz śledzić oraz zasoby, które będziesz musiał zainwestować w każdy kanał.

 

Tworząc cyfrowy plan marketingowy, upewnij się, że dostosowujesz swoje działania do celów biznesowych i masz harmonogram, w którym zaznaczasz ramy czasowe osiągnięcia konkretnych celów.

 

Dobry plan marketingu cyfrowego powinien koncentrować się nie tylko na taktykach, których będziesz używać, ale także na tym, jak będziesz mierzyć ich wyniki.

 

Powinieneś zadbać o jasno określone wskaźniki, aby śledzić, ile osób odwiedza Twoją witrynę, pobiera oprogramowanie, subskrybuje Twoją listę e-mailową i kupuje Twoje produkty.

 

Więcej na temat wskaźników znajdziesz w artykule:  Jak mierzyć kluczowe KPI marketingowe?

 

4. Ustaw budżet na marketing cyfrowy

 

Po utworzeniu planu marketingu cyfrowego przychodzi czas na ustalenie budżetu na marketing cyfrowy.

 

Musisz wiedzieć, ile pieniędzy chcesz zainwestować w marketing cyfrowy i które kanały chcesz traktować priorytetowo.

 

Marketing cyfrowy to inwestycja długoterminowa, dlatego ważne jest, aby inwestować swoje ograniczone zasoby we właściwe cyfrowe kanały marketingowe, które zapewnią najlepszy zwrot z inwestycji.

 

Staraj się inwestować najwięcej w kanały, które mają niższy koszt pozyskania i oferują dobry zwrot z inwestycji.


5. Stwórz strategię marketingową dla mediów społecznościowych

 

Media społecznościowe to wspólny cyfrowy kanał marketingowy dla wielu firm, ale nie wszystkie platformy mediów społecznościowych są sobie równe. Niektóre są korzystniejsze dla Twojej firmy niż inne.

 

Istnieją platformy, które są lepsze w kierowaniu ruchu do Twojej witryny, podczas gdy pozostałe pomagają budować reputację online.

 

Zacznij od określenia, które platformy mediów społecznościowych najlepiej pasują do Twojej firmy.

 

Zastanów się, gdzie Twoi docelowi klienci spędzają czas w mediach społecznościowych i stwórz strategię marketingową w social mediach wokół tych platform.


6. Stwórz strategię content marketingu

 

Każda firma powinna tworzyć i publikować wysokiej jakości treści, aby angażować odbiorców, uzyskiwać więcej poleceń i poprawiać pozycje w wyszukiwarkach.

 

Niestety, nie wszystkie firmy wiedzą, od czego zacząć i jaki rodzaj treści tworzyć.

 

W tym miejscu pojawia się strategia marketingu treści, która pozwoli Ci stworzyć odpowiedni rodzaj treści dla odbiorców i wybrać najlepsze platformy do ich publikowania.

 

Zacznij od stworzenia listy tematów, o których możesz pisać i wybierz te, które najbardziej interesują Twoich klientów.

 

Więcej na temat marketingu treści przeczytasz w artykule: Czy content marketing w Twojej firmie SaaS jest wystarczająco dobry?

 

Stwórz kalendarz treści i zaplanuj publikację wybranego tematu oraz przyszłych publikacji. Wybierz platformy, na których zamierzasz publikować.


7. Stwórz program poleceń

 

Programy poleceń to doskonały sposób na zdobycie większej liczby klientów i zwiększenie przychodów.

 

Wiele firm odnotowało znaczny wzrost sprzedaży po wdrożeniu programów rekomendacji w swoich strategiach marketingowych.

 

Aby stworzyć skuteczny program rekomendacji, musisz określić odpowiedni typ oferty do promowania, najlepszy sposób jej promowania oraz najlepsze platformy do zarządzania programem.

 

Możesz oferować różne rodzaje zachęt i nagród, ale ważne jest, aby wybrać te, które sprawią, że Twoi klienci będą chcieli uczestniczyć w przygotowanym programie.

 

Najpopularniejsze programy poleceń operują na zachętach w postaci zniżki, bezpłatnej wersji próbnej bądź prezentu.


8. Stwórz strategię automatyzacji cyfrowego marketingu SaaS

 

Automatyzacja marketingu to zaawansowana strategia marketingu cyfrowego, która pozwala efektywnie zarządzać leadami i klientami.

 

Narzędzia automatyzujące pozwalają tworzyć spersonalizowane komunikaty marketingowe dla każdego klienta i kierować go na ścieżkę zakupową od momentu zapisania się na Twoją listę mailingową.

 

Narzędzia do automatyzacji marketingu pomagają tworzyć lepsze kampanie generujące leady, prowadzić skuteczniejsze kampanie marketingowe i zapewniają Twojemu zespołowi scentralizowaną platformę do zarządzania wszystkimi działaniami marketingowymi.


2 sposoby promowania bezpłatnego okresu próbnego

 

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie marketingu produktu SaaS jest zaoferowanie bezpłatnej wersji próbnej.

 

Twój produkt może być bezpłatny z kilku powodów:

  • cena może być niska,
  • może być on częścią modelu B2B SaaS,
  • lub: możesz chcieć zbudować listę e-mail, zamiast sprzedawać.

Bez względu na powód, oferowanie bezpłatnej wersji produktu pozwala zachęcić więcej osób do wypróbowania go, co może pomóc w osiągnięciu następujących celów marketingowych:

 

Budowanie tzw. social proof: Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zbudowanie perfekcyjnego social proof jest pokazanie ludziom, ile osób aktualnie korzysta z Twojego produktu. Oferując bezpłatną wersję próbną, możesz pokazać, ile osób aktywnie korzysta z Twojego oprogramowania w celu rozwiązania swoich problemów.

 

Zbieranie informacje o klientach: Dostarczenie produktu w ręce większej liczby osób może pomóc Ci lepiej zrozumieć, co w Twojej usłudze rezonuje z klientami. Może również pomóc w odkryciu obszarów wymagających poprawy, na których należy się skupić.


4 sposoby reklamowania produktu SaaS

 

W miarę dalszego rozwoju działalności SaaS prawdopodobnie w pewnym momencie będziesz musiał zainwestować w reklamę.

 

Istnieją cztery główne rodzaje reklam SaaS, na których możesz się skupić, aby zwiększyć bazę klientów:

 

Reklama display: ten rodzaj reklamy doskonale nadaje się do kierowania reklam do grup osób, które już są zainteresowane Twoim produktem. Zwykle płacisz tylko wtedy, gdy ktoś kliknie Twoją reklamę, co czyni ją znacznie bardziej opłacalną w odniesieniu do innych jej rodzajów.

 

Reklamy w mediach społecznościowych: jest to świetny sposób na zwiększenie zasięgu o nowych odbiorców, do których możesz nie być w stanie dotrzeć za pomocą innych rodzajów reklam. To także sposób na zaangażowanie obecnych odbiorców i zachęcenie ich do udostępniania Twoich reklam znajomym.

 

Reklama e-mailowa: jest najstarszą formą marketingu cyfrowego, ale wciąż jedną z najskuteczniejszych. Najlepiej jest korzystać z reklam e-mailowych, aby dbać o istniejącą bazę klientów. 

 

Marketing e-mailowy to także świetny sposób, aby być na bieżąco z osobami, które pobrały Twój produkt w przeszłości, ale ostatnio go nie kupiły.

 

Influencer Marketing: może być on świetnym sposobem na przedstawienie produktu nowej publiczności, ale najlepiej jest skupić się na współpracy z influencerami, mającymi podobną publiczność do Twojej. Współpracując z influencerami, którzy mają dużą i zaangażowaną publiczność, możesz dotrzeć do osób, które w przeciwnym razie mogłyby nie usłyszeć o Twoim produkcje.  


5 kroków, aby angażować odbiorców za pomocą e-mail marketingu

 

Marketing e-mailowy to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania potencjalnych klientów, angażowania nowych i obecnych klientów oraz rozwijania firmy.

 

Należy jednak pamiętać, że nie jest to szybkie rozwiązanie.

 

Kiedy już zaczniesz angażować odbiorców za pomocą e-mail marketingu, musisz mieć pewność, że będziesz kontynuować korespondencję przez długi czas.

 

Oto 5 wskazówek, jak wykorzystać marketing e-mailowy do rozwoju firmy SaaS:

 

Utwórz powitalną wiadomość e-mail: Pierwsza wiadomość e-mail, którą wyślesz swoim subskrybentom, powinna być wiadomością powitalną, która powinna zawierać zarówno powitanie, jak i link do pobrania Twojego produktu.

 

Utwórz e-mail wprowadzający: następny e-mail, który wyślesz do swoich subskrybentów, powinien być e-mailem wprowadzającym, który ma pomóc nowym subskrybentom w jak najszybszym rozpoczęciu korzystania z Twojego produktu.

 

Utwórz wiadomość e-mail zawierającą informacje o cenach: Kiedy zaczynasz zdobywać klientów, ważne jest, aby zapewnić im szybki i łatwy sposób na skontaktowanie się z Tobą. Jednak ważne jest również, abyś przekazał im informacje, których potrzebują, aby podjąć decyzję o zakupie Twojego produktu.

 

Utwórz wiadomość e-mail z opisem, co dalej: Gdy klienci dokonają u Ciebie zakupu i będą używać Twojego produktu, ważne jest, abyś utrzymywał z nimi kontakt. E-mail, który określa, co dalej na nich czeka i zachęca do dalszego korzystania z Twojego produktu, to świetny sposób na podtrzymanie relacji.

 

Utwórz wiadomość e-mail opisującą Twój nowy produkt: jeśli masz nowy produkt, dobrym pomysłem może być utworzenie wiadomości e-mail, w której nie tylko podzielisz się nowym produktem z subskrybentami, ale także zapewnisz im zniżkę na jego zakup.


Podumowanie 

 

 Cyfrowy marketing może wydawać się wymagającym procesem, ale jest niezbędny, aby firma SaaS odniosła sukces.

 

Dobrze przeprowadzony marketing cyfrowy może pomóc Ci przyciągnąć więcej klientów, zwiększyć sprzedaż i zwiększyć wartość życiową klienta.

 

Kiedy rozpoczynasz swoją strategię marketingu cyfrowego, ważne jest, aby skupić się na pozyskiwaniu nowych potencjalnych klientów.

 

Po zdobyciu większej liczby potencjalnych klientów możesz użyć marketingu cyfrowego, aby pomóc w przekształceniu tych potencjalnych klientów w faktyczną sprzedaż.

Patrycja Kaczor

Pomagam klientom z branż: IT, Software, Tech, skalować ich biznesy dzięki digital marketingowi. Obecnie współpracuję z czterema firmami, gdzie całościowo odpowiadam za procesy marketingowe. Kieruję się w mojej pracy takimi wartościami jak: transparentność, pragmatyzm i podejmowanie skutecznych decyzji na podstawie danych.