Skip to main content

Tworzenie i realizowanie kampanii marketingowych dla produktu SaaS ma wyłącznie sens wtedy, kiedy mierzysz ich skuteczność – KPI marketingowe odpowiedni dla Twojego produktu. Bo skąd będziesz wiedział, który kanał, która kampania działa – gdzie zwrot z inwestycji jest najwyższy, a gdzie tylko przepalasz budżet i nie generujesz nawet jednego leada?

 

KPI Marketingowe SaaS

 

Każda firma, a co za tym idzie każdy produkt SaaS, ma inne cele i inną grupę docelową. W związku z tym trzeba najpierw zrozumieć, kto jest Twoim odbiorcą i jaki masz cel biznesowy, a następnie opracować odpowiedni plan pomiaru KPI marketingowych.

 

Jeśli nie wiesz, czym są kluczowe wskaźniki wydajności (KPI), już tłumaczymy: KPI to ilościowe miary, za pomocą których można mierzyć wydajność i skuteczność firmy w odniesieniu do celu.

 

Marketingowe KPI pomagają mierzyć skuteczność strategii marketingowej w odniesieniu do określonych celów, takich jak generowanie potencjalnych klientów lub koszt pozyskania klienta (CPA / CAC).

KPI SaaS


Jaki jest cel Twojej strategii marketingowej?

 

Należy pamiętać, że KPI marketingowe są zwykle powiązane z określonymi celami biznesowymi.

 

Musisz określić, co chcesz osiągnąć za pomocą swojej strategii marketingowej. W przeciwnym razie nie będziesz wiedział, jak mierzyć swój sukces.

 

Jeśli prowadzisz kampanię mającą na celu generowanie większej liczby potencjalnych klientów, upewnij się, że wiesz, jakie działania chcesz podjąć.

 

Jeśli chcesz, aby potencjalni klienci zapisywali się na bezpłatny okres próbny, upewnij się, że jesteś w stanie prawidłowo zmierzyć te działania. 

 

Zrozum swojego potencjalnego klienta.

 

Odpowiedz sobie na pytanie:

  • Kto jest Twoim klientem docelowym?
  • Jakie są jego wyzwania i problemy?
  • Czego szuka?
  • W jaki sposób Twój produkt SaaS może te problemy rozwiązać?

 

Gdy poznasz odpowiedź na te pytania, możesz zacząć dostosowywać strategię marketingową do odbiorców.

 

Dzięki temu Twoja strategia marketingowa będzie skuteczna a dane, które śledzisz prawdziwe.


Jak mierzyć KPI dot. generowania leadów dla produktu SaaS?

 

Jednym z najważniejszych aspektów digital marketingu dla SaaS jest generowanie leadów.

 

Niezależnie od tego, czy generujesz leady za pomocą płatnych reklam, czy poprzez content marketing, ważne jest, aby śledzić skuteczność tych działań.

 

Spójrzmy na przykład na generowanie leadów poprzez content marketing. Jeśli Twoja strategia polega na publikowaniu postów na blogu, które generują leady, musisz:

  • śledzić liczbę osób, które odwiedzają Twojego bloga,
  • skąd trafiają na Twój blog,
  • jaki procent osób konwertuje na free trial,
  • jaki procent osób konwertuje z free trial na płatną wersję.

 

Jeśli masz poprawnie zdefiniowane cele w Google Analytics 4, możesz szybko zweryfikować, które działania marketingowe konwertują i w jaki sposób się to odbywa. Poniżej znajduje się wykres przedstawiający zależność liczby odwiedzających witrynę z każdego kanału marketingowego (oś x) od liczby konwersji (oś y):

Nie każdy jest fanem Google Analytics. Za pomocą różnych CRM możesz mierzyć skuteczność działań digital marketingowych oraz obliczać CPL, CPA, ROAS, ROI.

 

HubSpot jest jednym z takich narzędzi. Jest bardzo skuteczny w zbieraniu informacji o źródle pozyskiwanych leadów, a dodatkowo, dzięki bardzo elastycznemu modułowi raportowania możesz stworzyć dashboard, w którym zbierzesz niezbędne informacje o skuteczności działań marketingowych.


W ten sposób możesz łatwo poznać skuteczność swojej strategii content marketingowej i odpowiednio ją dostosować.

 

Kolejnym świetnym narzędziem do mierzenia KPI jest Databox – który pozwala stworzyć dashboard ze wszystkimi danymi marketingowe w jednym miejscu – tymi, które uznasz za najważniejsze do mierzenia.

 

Databox pozwoli Ci spojrzeć na marketing w Twojej firmie z szerszej perspektywy. Będziesz w stanie porównać skuteczność poszczególnych działań, jak i całej strategii marketingowej. Dodatkowo uzyskasz informacje o tym, które kanały działają najlepiej, gdzie koszt pozyskania klienta jest najniższy, które kanały performują najlepiej.

 

Dowiedz się więcej o: Databox – Wszystkie dane marketingowe w jednym miejscu


Jak mierzyć koszt leada (Cost-per-lead / CPL)?

 

Koszt leada jest jednym z ważniejszych KPI do mierzenia.

 

CPL to całkowita kwota wydana na daną kampanię marketingową podzielona przez liczbę leadów z tej kampanii.

KPI marketingowe SaaS – CPL


Śledzenie tego KPI jest kluczowe. Nie chcesz przecież, aby Twoja strategia marketingowa była zbyt kosztowna, lub żeby nie generowała żadnych potencjalnych klientów. Chcesz mieć pewność, że budżet marketingowy jest wydawany mądrze i skutecznie.

 

Jeśli inwestujesz w płatne reklamy, musisz codziennie śledzić kwotę, którą wydajesz, aby generować leady. Następnie możesz śledzić wyniki na przestrzeni czasu, aby sprawdzić, czy inwestycje są tego warte.

 

Jeśli inwestujesz w content marketing, obserwowanie wskaźników jest nieco trudniejsze. To dlatego, że tak naprawdę nie możesz dokładnie określić CPL, bo z każdym leadem koszt ten spada – więcej o tym, dlaczego trudno obliczyć zwrot z inwestycji w content marketing i jak sobie z tym poradzić napisalismy tutaj:

 

Czy content marketing w Twojej firmie SaaS jest wystarczająco dobry?


Jak mierzyć zwiększenie świadomość marki?

 

Kampanie marketingowe mogą generować leady, ale mogą też wpływać na zwiększanie świadomości marki.

 

Jeśli prowadzisz kampanie online, możesz obserwować, ile wyświetleń uzyskują Twoje reklamy.

 

Możesz także sprawdzać, ile osób klika Twoje reklamy. Robiąc to, mierzysz świadomość marki i rozpoznawalność reklam za pośrednictwem social mediów.

 

Ponadto możesz sprawdzać, ile razy Twoja marka jest wymieniana w mediach społecznościowych i na różnych platformach – narzędzia typu Brand24 pozwolą Ci to weryfikować i mierzyć.


Jak mierzyć użytkowanie Twojego produktu SaaS?

Możesz monitorować liczbę użytkowników swojego produktu, jeśli promujesz model freemium. Mierzenie wykorzystania produktu jest jednym ze sposobów, aby to osiągnąć.

 

Jeśli używasz Google Analytics 4 do śledzenia wskaźników KPI, możesz segmentować dane według różnych odbiorców.

 

W ten sposób dowiesz się, ile osób korzysta z Twojego produktu. Warto obserwować te informacje w perspektywie czasu, aby dowiedzieć się, czy są wzrosty lub spadki w użyciu.


Podsumowanie: KPI marketingowe produktów SaaS

 

Mierzenie marketingowych wskaźników KPI, jest ważną częścią każdej strategii marketingowej. Jeśli nie wiesz, jak skuteczna jest Twoja strategia marketingowa i poszczególne kampanie marketingowe, nie będziesz w stanie się skalować, nie zwiększysz sprzedaży, utkniesz w pewnym momencie.

 

Dlatego tak ważne jest, aby monitorować KPI. Dzięki temu możesz mierzyć skuteczność kampanii marketingowej i poznać obszary, które należy poprawić, całkowicie wyłączyć, lub podnieść budżet dla danych działań.

Krystian Żygało

8+ lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami, w tym od 4+ lat na stanowisku CEO w 0101marketing: Agencja Digital Marketingu. 34+ firmy z branży IT & Software skorzystały z mojej pomocy przy tworzeniu oferty i otrzymały zwrot z inwestycji. Specjalizuję się w zarządzaniu projektami marketingowymi dla firm IT & Software.