Skip to main content

Dzięki ogromnej bazie użytkowników, przekraczającej 2 miliardy aktywnych kont miesięcznie, Facebook oferuje unikalną platformę do promowania produktów i usług wśród precyzyjnie zdefiniowanej grupy docelowej. Inwestycja w kampanię reklamową na tej platformie umożliwia zwiększenie rozpoznawalności marki czy budowanie głębszych relacji z klientami, dzięki zaawansowanym narzędziom targetowania i personalizacji komunikacji.

W tym artykule przedstawię krok po kroku, jak zaplanować i uruchomić kampanię reklamową na Facebooku, aby maksymalizować jej efektywność i osiągnąć cele biznesowe.

Start

Zacznij od wejścia na stronę – https://adsmanager.facebook.com/adsmanager. Meta Business Suite jest narzędziem do prowadzenia profilu (czyli np. dodawania postów, odpowiadanie na wiadomości) ale jeśli chcesz uzyskać maksymalne zyski z reklam musisz zacząć korzystać z Ads Manager.

Po wejściu na stronę, powinieneś zobaczyć takie menu

Teraz widzisz przed sobą kampanie reklamowe, które miałeś lub które będziesz miał (wersje robocze i wszystkie nowe kampanie też będą pojawiać się tutaj).

Tworzenie kampanii

Kliknij zielony przycisk (utwórz) aby stworzyć swoją kampanię:

Cel kampanii

Zanim wybierzesz cel kampanii, musisz zastanowić się nad nim zastanowić. Chcesz zwiększyć świadomość swojej marki, sprzedawać więcej, zwiększyć ruch na stronie? Musisz ocenić do kogo ta reklama ma trafić. Jeśli masz wątpliwości, Facebook oferuje wskazówki jakiej jest zalecane zastosowanie danej kampanii.

My stworzymy kampanię reklamową na zwiększenie rozpoznawalności marki 0101marketing wśród mężczyzn w wieku 30-34 w Polsce.

Kampania reklamowa

Gdy wybraliśmy cel, przechodzimy teraz do tworzenia kampanii. Na tym etapie, mamy 3 kroki:

  1. Cel kampanii
  2. Ustawienia reklamy
  3. Reklama

Cel kampanii

Pierwszym krokiem, który wykonamy jest nazwanie naszej kampanii. Celujemy w mężczyzn 30-34 lata w Polsce. Dlaczego to ważne? Facebook pozwala przeglądać i wyróżniać wiele informacji o reklamach (CPC, CPM, CTA). Sposób określenia nazwy pozwoli nam z łatwością porównać w przyszłości, które reklamy/kampanie miały np. najniższe CPC.

Przykład: Cel kampanii to większa rozpoznawalność marki 0101marketing wśród mężczyzn 30-34 lata w Polsce. Kampanię nazwę: 0101-rozpoznawalność-m3034-PL. Przy dużej ilości kampanii w przyszłości łatwo zidentyfikuję na czym się skupialiśmy.

Advantage campaign budget

Zamiast określić budżety dla poszczególnych zestawów reklam, określamy z góry jeden całościowy budżet pozwalający przydzielać więcej środków na zestawy reklam mogące uzyskać najlepsze wyniki i mniej środków na zestawy o mniejszej skuteczności.  Ustawiona kwota może dotyczyć każdego dnia emisji kampanii (budżet dzienny) lub całego okresu trwania kampanii (budżet całkowity).

Komu, w jakim miejscu i kiedy wyświetli się reklama, zależy od algorytmu, który zależnie od celu kampanii będzie kierował reklamy do osób, wśród których uzyskanie pożądanej akcji jest najbardziej prawdopodobne.

Ustawienia reklamy

W tym miejscu mamy jeden z kluczowych momentów. Za chwilę zdecydujesz, do kogo twoja kampania trafi. My zdecydowaliśmy, także zaznaczamy grupę odbiorców:

Zwróć uwagę na charakterystykę odbiorców – po zaznaczeniu konkretnych odbiorców, liczba osób do których trafi twoja reklama ograniczyła się do: mężczyzn 30-34, mieszkańców Polski, zainteresowania; digital marketing. Jeśli chcesz zwiększyć ogólną liczbę odbiorców, pozostaw podstawowe dane bez zmian.

Umiejscowienia

Kolejny bardzo ważny krok. Czy wiesz, w jakich miejscach chciałbyś, żeby twoje reklamy się pojawiały? Aktualności, relacje, aplikacje/witryny? Czy masz zdefiniowane urządzenia, na których chcesz się wyświetlać? Jeżeli nie, to nic złego!

Umiejscowienia Advantage + same zmaksymalizują budżet i będą wyświetlać reklamy w miejscach, gdzie zbierają najwięcej wyświetleń. Pamiętaj tylko, żeby nazwać swój zestaw reklam – tak żeby w przyszłości móc ocenić i porównywać je z innymi.

Reklama

Pierwszy krok – nazwij swoją reklamę! Co zawiera reklama – jest na niej zdjęcie 123x z przyciskiem CTA do wejścia na naszą stronę więc nazwiemy kampanię: zdjęcie-123x-cta-strona.

Do konfiguracji reklamy możemy wykorzystać już istniejący post lub stworzyć nowy.

Najlepszy zwrot następuje z reklam wideo, natomiast jeśli nie masz takiego, możesz zacząć od zdjęcia.

Podgląd reklamy

Po prawej stronie ekranu wyświetlany jest podgląd reklamy. Możesz dokładnie zweryfikować jak będzie wyglądała reklama w każdym z wybranych miejsc. Możesz edytować jej opis, grafikę określić przycisk CTA (zobacz nasz poradnik jak stworzyć skuteczne CTA na Facebooku).

Materiał reklamowy – można dokładnie wybrać gdzie się będzie wyświetlać (pamiętaj im mniej miejsc wybierzesz tym mniej zobaczy/chyba, że taki jest twój cel). Można stworzyć dokładne opisy, określić samemu jakie CTA i gdzie będzie kierowało kliknięcie.

Gdy sprawdziłeś wszystko, kliknij opublikuj! A po czasie obserwuj efekty i sprawdź, czy osiągnąłeś oczekiwane rezultaty.

Mikołaj Bubin

Młody entuzjasta IT. Moja pasja do sportu przekłada się na zaangażowanie i ambicję w każdym projekcie, w który się angażuję. Moja praca to połączenie analitycznego myślenia z kreatywnością.